Kategoriler
Deniz İş Kanunu

AMATÖR DENİZCİ EĞİTİM VE YAZILI SINAVLARI BAŞVURU VE KAYIT PROSEDÜRÜ

 1. https://gss.uab.gov.tr/ internet adresinden başvuru için “E-Devlet ile Giriş” menüsünden E-Devlet şifreniz ile giriş yapınız.
 2. Kimlik bilgileriniz MERNİS sisteminden çekilerek ekrana yansıyacaktır. Çıkan ekranda ilgili bölümlere cep telefonu ve elektronik posta bilgilerinizi girerek “Onayla” sekmesine basınız.
 3. Çıkan menüden “Kullanıcı (Amatör)” bölümünden “Amatör Aday İşlemleri” sekmesini tıklayınız.
 4. Çıkan menüden “kimlik bilgileri ve fotoğraf” sekmesine giriş yapınız.
 5. Daha sonra açılan menüden “Fotoğraf Ekle” sekmesine tıklayınız.
 6. Ekranda çıkan yönergeleri takip ederek fotoğrafınızı yükleyiniz. (Fotoğraf JPEG türünde olmalıdır. Fotoğrafınız, 600 DPI çözünürlüğünde, 28mm boyunda ve 23 mmeninde olmalıdır. Fotoğraf dosyasının boyutu 64 KB’tan büyük olmamalıdır.)
 7. Daha sonra ilave herhangi bir işlem yapmadan sistemden çıkış yapınız
 8. Yukarıda belirtilen şekilde sisteme kayıt işleminiz yaptıktan sonra ANKARA’da sınava girmek istiyorsanız adb@uab.gov.tr elektronik posta adresine mesaj gönderiniz.
 9. Mesajınızda mobil telefon bilgilerinizi, ad soyadı ve TC Kimlik numarası bilgilerinizi de yazınız.
 10. Kayıt işlemi gerçekleştirildikten sonra tarafınıza elektronik posta ile sınav ve eğitime gireceğiniz tarih bilgisi iletilecektir.
 11. ANKARA dışında eğitime ve sınava girmek istiyorsanız girmek istediğiniz il/ilçedeki LİMAN BAŞKANLIKLARINA başvuruda bulununuz. LİMAN BAŞKANLIKLARI listesine ulaşmak için tıklayınız.
 12. Amatör Denizci Eğitim ve Sınavları tamamen ücretsizdir. Sadece sınavı kazananlardan Amatör Denizci Belgesi harcı olarak 39,70 TL’lik belge harcı alınmaktadır.
 13. 13. 39,70 TL’lik Amatör Denizci Belge harcı Veraset ve Harçlar Vergi Dairesine yada “ödemeler.udhb.gov.tr” internet adresi üzerinden başvuru yapılmak suretiyle alacağınız C Kodu ile Halk Bankasına yatırılmaktadır.
 14. Eğitim ve sınav sonunda başarılı olanlar, aşağıda bulunan dilekçe ekinde Sağlık Raporu, (Sürücü Belgesi olanlar muaftır, Sürücü Belgesi fotokopisini vermeleri yeterlidir.) ve Amatör Denizci Belge harcı olan 39,70 TL’lik harç dekontunu sınava girdiğiniz yere iletmeleri durumunda belgeleri kısa sürede teslim edilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir