ÖNEMLİ SORULAR

1.Gemiadamı olmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Sitemizi inceleye bilir veya iletişime geçebilirsiniz.

2. Gemiadamı olabilmek için gerekli eğitimi nereden alabilirim?

Bakanlığımızca gemiadamları eğitimi izni verilen kurumlara https://gbs.udhb.gov.tr/ internet adresimizden ulaşabilirsiniz.

3. Gemiadamı olmak için nasıl başvuru yapabilirim?

Tüm gemiadamı işlemleri, Gemiadamları Elektronik Başvuru Sistemi (GEBS) üzerinden yapılmaktadır. GEBS?ne, www.turkiye.gov.tr adresinden erişim sağlanabilen E-Devlet portalı üzerinden giriş yapabileceğiniz gibi www.gemiadamları.udhb.gov.tr adresinden E-Devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

4. E-Devlet şifresini nasıl ve nereden temin edebiliriz?

Şifre, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin(nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış (geçerli) çalışma izin kartı, geçici koruma izin belgesi) ibraz edilerek yurt içinde PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden alınabilir.

5. Şifremi nasıl kullanacağım?

Elektronik hizmetlere erişebilmek için TC kimlik numaranız ve PTT’den almış olduğunuz şifre ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Şifre ile ilk defa giriş yaptığınız durumda sistem sizi şifre değiştirme sayfasına yönlendirir. Bu durumda PTT?den aldığınız şifreyi girmeniz ve ardından da kendinizin belirleyeceği ve belli kriterlerden oluşan (şifre değişikliği sayfasında açıklanan) yeni şifrenizi girmeniz istenir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra yeni şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

6. Sisteme giriş yaptım. Gemiadamı cüzdanına sahip bir gemiadamı olduğum halde sistemde kayıtlı bir gemiadamı olarak görünmüyorum. Ne yapmalıyım?

GEBS?ne T.C. Kimlik Numarası ve E-devlet şifresi ile giriş yapılmakta olup sistem kişileri T.C. Kimlik Numaraları ile tanımaktadır. Eğer sistemde kayıtlı gemiadamı olarak görünmüyorsanız kayıtlı olduğunuız Liman Başkanlığına başvuru yapınız ve Gemiadamları Bilgi Sistemi üzerinde kayıtlı olan T.C. Kimlik Numaranızın doğrulanmasını sağlayınız.

7. İlk başvuru sırasında herhangi bir evrak yüklemeyecek miyim?

GEBS üzerinden gerçekleştirilen tüm başvurularda gemiadamının beyanı esas olacaktır. Gemiadamları Online Başvuru Sistemi üzerinden yapacağınız başvurularda beyan edeceğiniz tüm bilgi, belge ve dökümanların sorumluluğu şahsınıza aittir. Söz konusu beyanlarınızda, ilgili mevzuatta belirtilen bilgi ve belgeleri Bakanlığımızı aldatacak şekilde değiştirdiğiniz, sahte olarak ürettiğiniz, sahte bilgi ve belgelerin bu özelliğini bilerek Gemiadamları Elektronik Başvuru Sistemi?ne yüklediğinizin tespit edilmesi halinde tüm gemiadamları belgeleriniz iptal edilerek, gerekli yasal işlemlerin yapılması için adli makamlara suç duyurusunda bulunulacaktır. İlk başvurunuzun değerlendirilmesi sonucunda, başvurunuzu değerlendiren Gemiadamları Merkezince gerek duyulması halinde başvuru sahibinden, belirtilen evrakların hepsini yada birkaçını yüklemesi talep edilebilir.

8. Başvurumun sonuçlanıp sonuçlanmadığını nasıl öğrenebilirim?

Başvurunuzun incelenerek sonuçlanmasının ardından, tarafınıza SMS ve e-posta ile bilgilendirme mesajı gönderilecektir.

9. Başvurum ile ilgili süreçleri nereden ve nasıl takip edebilirim?

GEBS üzerinden gerçekleştirilen her başvuru için bir başvuru takip numarası oluşturulmakta olup, sistem üzerinde yer alan başvuru takip sekmesinin altından tüm başvurularınız ile ilgili gelişmeleri takip edebilirsiniz. Ayrıca başvurunuz ile ilgili tüm süreçlerin takibi için tarafınıza SMS ve e-posta bildirimleri gönderilecektir.

10. Başvurum ile ilgili eksiklik söz konusu olursa başvurum iptal mi olur?

Hayır. Başvurunuzun incelenmesi sonucunda tespit edilen eksiklikler ile ilgili bilgiler ve talepler, ?Başvuru Takip? sekmesi altında bulunan ilgili başvuru numarası ile belirtilen başvurunuzun içeriğine girilir. Başvuru Takip sekmesi altında yer alan ve her başvurunuz için ayrı ayrı oluşturulan Başvuru Numaralarını tıklayarak, ilgili başvurunuza dair takip etmeniz gereken adımlara ulaşabilirsiniz.

11. Evrakları nasıl yükleyeceğim? Yüklemeleri belli bir formatta mı yapmalıyım?

İlk başvuruda herhangi bir evrak yükleme zorunluluğu yoktur. Gemiadamları Merkezi tarafından talep edilmesi halinde, yüklenecek evrakların herhangi bir formatta olma zorunluluğu bulunmadığı gibi talep edilen evrağın cep telefonu ile fotoğrafını çekerek sisteme yüklemesini gerçekleştirebilirsiniz.

12. Sahip olduğum gemiadamı yeterliğini yükseltme, mevcut STCW Sertifikalarımı yenileme, Ek Yeterlik talebi gibi birden fazla talebimi tek başvuru altında yapabilir miyim?

Sınav başvuruları ve sadece Cüzdan yenileme başvuruları dışındaki tüm taleplerinizi tek bir başvuru altında gerçekleştirebilirsiniz. Sınav başvuru talepleri ve sadece gemiadamı cüzdanının yenilenmesi için gerçekleştirilecek taleplerin her biri için ayrı ayrı başvuru oluşturulması gerekmektedir.

13. STCW belgelerimi nasıl yenileyebilirim?

Değerlendirme Sınavına girerek, tekrar kurs görerek veya ISM tabi gemilerde son beş yılda bir yıl deniz hizmeti getirerek yenileyebilirsiniz. Bu işlem için ana ekrandan “STCW yenilemek istiyorum” kutucuğunu işaretleyerek ilerleyerek başvurunuzu yapabilirsiniz.

14. …..Kişi/Eğitim Kurumu Kursu Bana  ……. kadar para vererek iş garantisi vaad ediyor. Bunlar güvenli kişilermidir?

İdaremizce yetki verilen kurum/kuruluşlar https://gbs.udhb.gov.tr/ internet adresimizde yer almaktadır. Burada yer alan kurslardan başka bir yere itibar etmeyiniz.

15. İntibaklarım hakkında bilgi almak istiyorum?

Gemiadamları ve Kılavuz Kaptanlar Yönetmeliğinin 15 inci maddesinde 1997 tarihli Gemiadamları Yönetmeliği kapsamında yeterliği olanların 2002 Gemiadamları Yönetmeliği kapsamında nereye intibak edecekleri yer almaktadır.

16.Mevcut yeterliğime Sınırlı Kaptan, Sınırlı Başmakinist veya Yat Kaptanı almak istiyorum. Ne yapmalıyım

Ana menüden Mevcut Yeterliğime Ek Yeterlik Almak İstiyorum kutucuğuna tıklayarak istediğiniz taleple ilgili başvuru yapabilirsiniz

17.Başvuru yaptım. Gelen mesajda diplomam veya kurs bitirme belgesi gibi eğitim belgelerimin e-Türkiye veya Gemiadamları Eğitim Bilgi Sisteminde gözükmediğini, bitirdiğin üniversite, lise veya kurs yerine başvurarak, bu bilgilerimin sisteme işlenmesi talep edildi. Ne yapmalıyım?

Şu adresten sorgulaya bilir : https://app.udhb.gov.tr/GABD/ veya https://www.uab.gov.tr/iletisim iletişim kurabilirsiniz.

18.Başvuru yaptım. Gelen mesajda eğitim bilgilerimin sistemde gözükmediğinden eğiitm aldığım üniversite, lise veya kursa başvurarak eğitm bilgilerimin sisteme yükletmem gerektiği yazıyor. Ne yapmalıyım.?

Gemiadamları Elektronik Başvuru Sisteminde, eğitim durumunuz veya bitirdiğini kurslarla ilgili bilgiler e-Türkiye adresinden veya Bakanlığımıza ait Gemiadamları Eğitim Bilgi Sisteminden (GAEBS) sorgulanmaktadır. Bu sorgulamada, eğiitm bilgilerinize ulaşılamadığı durumlarda bu mesaj tarafınıza gönderilir. Bu durumda, mezun olduğunuz eğiitm kurumuna giderek, gördüğünüz eğitimlere ilişkin bilgileri (örneğin vardiya zabitliği eğitimi, STCW sertifika kursları vb.) Gemiadamları eğitim Bilgi Sistemine yüklemelerini talep edin. Ayrıca mezun olduğunuz üniversiteye giderek e-Türkiye’de görünmesi için diplomanızın yüklenmesini talep ediniz. Bu bilgilerin girişi eğitim gördüğünüz kurumların sorumluluğundadır. Eklendiğinin teyidini yaptıktan sonra, tekrar başvuru yapınz.

19-Zabitan sınıfı Gemiadamları on-line sınavlarına ilk başvurumu nasıl yapabilirim?

Sınavına girmek istediğiniz yeterlik için gerekli adımları ana menüden ilerleyerek seçiniz. Ekranda Sınav Başvurusu Yapmak İstiyorum seçeneği çıkınca işaretleyerek sınav başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Cep telefonunuza gelen yönlendirmeyi takip ederek, sınav başvurunuzun onaylandığı mesajı gelmesini bekleyiniz. Daha sonra elektronik posta adresiniize sınav başvurusu için kullanıcı adı ve şifreniz gelecektir. Bundan sonra http://gss.gasm.gov.tr adresinden sınav randevunuzu alabilirsiniz.

20.Gemiadamları Merkezi tarafından yapılan gemiadamı sınavını kazandım. Yeterlik belgemi almak için nasıl başvuru yapacağım

Sınavı kazandıktan sonra, GEBS üzerinden tekrar başvuru yapmanız gerekmektedir. Almak için sınava girdiğiniz yeterlik belgesi için başvuru adımlarını takip edin. Uygulama sayfasında “Sınav Başurusu Yapmak İstiyorum” ve “Sınavı Kazandım” kutucukları çıktığında “Sınavı Kazandım” kutucuğunu seçerek başvurunuza devam ederek tamamlayınız. Gemiadamları Merkezi tarafından yapılacak işlem hakkında tarafınıza mesajla yönlendirme yapılacaktır.

21.GMDSS Telsiz Operatör Yeterliğim yok. Bu nedenle güverte zabitan sınıfı gemiadamı yeterliğimi güverte lostromosu yeterliği ile değiştirmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Ana menüden “Yeterlik Değiştirmek İstiyorum” kutucuğunu seçerek ekran yönlendirmelerini takip ederek başvurunuzu yapabilirsiniz.

22.Gemiadamı Cüzdanımı, Gemiadamları Merkezine göndermem mesajla talep edildi. Ne yapmalıyım?

İstanbul Sefaköy’de bulunan Gemiadamları Merkezine elinizdeki gemiadamı cüzdanınızı kargo ile gönderiniz. Zarfın üstüne mutlaka işlem yapan personel ismini yazınız. Cüzdanınızn basımı yapıldıktan sonra adresinize kargo ile gönderilecektir.

23.”İkinci Yeterlik Almak İstiyorum” başvuru seçeneği ne anlama geliyor.

Herhengi bir gemiadamı yeterlik belgeniz varsa ve bu yeterlikten başka bir yeterlik almak istiyorsanız bu başvuru seçeneğini kullanınız. (Örneğin, Vardiya Zabiti yeterliğiniz var. GMDSS Genel Telsiz Operatör Yeterlik belgesi almak istiyorsunuz. Veya Yağcı yeterliğiniz var, Elektro-Teknik Tayfası yeterliği almak istiyorsunz. Bu seçeneği kullanarak başvuru yapmanız gerekmektedir.

24.Mevcut durumda Güverte Zabitan sınıfı yeterlik belgem var. GMDSS telsiz Operatör Yeterlik Belgesi Almak istiyorum. Nasıl başvuru yapacağım?

“İKİNCİ YETERLİK ALMAK İSTİYORUM” sekmesini kullanarak başvurunuzu yapabilirsiniz.